Обласний центр Дніпропетровщини має безліч уподобаних містянами та принадних для гостей-туристів локацій. Він відомий своїм Монастирський островом, Катеринославським бульваром, мальовничою Набережного «ревучого» та парком Глоби.
А кілька років тому в цьому чудовому місті з’явився новий історично-культурний заклад – музей історії Дніпро. Про створення, особливості та головні фішки відповідної інституції, якою пишаються дніпряни, розповідається далі.
Коли та як утворився заклад?
Ідея відкриття муніципального музею історії міста виникла давно, проте реалізувати її вдалося тільки в 2020 році.
Ініціатива створення даної установи та формування її колекції належала самим містянам. Вона розповідає про мешканців міста, працює для них та продовжує створюватися й поповнюватися їхніми руками. Музейний фонд був сформований практично «з нуля». Його першими експонатами стали родинні раритеті мешканців міста, подаровані ними.
Адреса такого незвичайного музею – вул. Воскресенська, 14, контактний телефон +38(095) 294 000 9.
Знаходиться він в історичній будівлі, зведеній понад століття тому. Колись цей дім був маєтком губернатора.
Як свідчить історія створення музеї історії Дніпра, невдовзі після відкриття дана інституція вимушено зачинилася через пандемію. А в травні 2021 року вона знову стала доступною для відвідувачів.
Особливості експозиції
Наразі заклад має багато тематичних експозиційних розділів. Серед них є відділ, присвячений архітектурі міста, історії його соціально-культурного розвитку, суспільства, галузі торгівлі, промисловості тощо.
Окремі розділи наочно розповідають про видатних людей, життя та праця яких була пов’язана з Дніпропетровщиною. Надзвичайно оригінальною й цікавою для допитливих відвідувачів має стати зала «Космос», над якою наразі йде робота. Адже багато космічних проектів були створені в Дніпрі.
Невдовзі має відкритися й спеціальна відеозала, що подивитись в музеї історії Дніпро дозволить цікаві документальні сюжети про його минуле, здобутки та досягнення, трагічні моменти та рекорди.
У виставковій залі працівники музею планують експонувати предмети меблювання, створені в середині минулого століття та більш давні.
Окремий експозиційний відділ носить назву «Дніпро, мости, пороги». У ньому можна переглянути зображення побудованих у різні часи найвідоміших міських мостів на світлинах та у демонстраційному відео й почути цікаві розповіді про кожну з відповідних архітектурних конструкцій.
Ще одна зала, яка незабаром стане доступною для гостей музейної установи, називається «Незвичайний коридор». Її огляд стане своєрідною мандрівкою в минуле міста.
Колекція та її родзинки
Гордістю музею є раритетне піаніно, куплене свого часу в міській музичній крамниці братів Бакк. Виготовили цей музичний інструмент, що вражає вишуканістю старовинного декору, на петербурзькій фабриці «Smidt & Wegener». Уже відомо багато легенд, пов’язаних з цим піаніно, які зможуть почути гості музею від компетентного екскурсовода.
Оглядові екскурсії до музею історії Дніпра (МІД) тривають півтори години та проводяться для груп чисельністю від 1 до 15 осіб.
Іншим автентичним експонатом колекції є дерев’яна самопрядка. Цей пристрій був виготовлений наприкінці позаминулого століття, проте він чудово зберігся.
Тут можна оглянути виставку «Катеринославська цегла», предмети старовинного посуду, вишиване вбрання та побутові речі, оздоблені місцевими майстринями-вишивальницями – рушники, скатертини тощо.
Заслуговують на увагу відвідувачів і знайдені науковцями-археологами артефакти – їх цінність очевидна.
Зараз глядачам доступна експозиція на першому поверху будівлі. Другий поверх поки що зачинений, але на ньому ведеться плідна робота.
Цікаві факти про музей історії Дніпра
Можна навести декілька відомостей, що здатні викликати щирий подив або й захват.
- Заклад створювався і продовжує створюватися без жодних спонсорів, за гроші з міського бюджету. Єдине, що робить його керівництво – закликає мешканців міста передавати історично цінні речі. Це містяни охоче роблять. Невеликі раритетні предмети вони приносять самі. Якщо ці речі габаритні й важкі, то домовляються з адміністрацією закладу, щоб їх забрали.
- Важливе місце в музеї займають матеріали, присвячені Олександру Полю, який вважається першовідкривачем криворізької руди. У результаті розкопок було знайдено місце поховання цього мецената й підприємця. Артефакти з відповідної могили, яка розташовувалася в Севастопольському парку, поповнили музейну експозицію.
- Екскурсії в МІД проводяться його креативними працівниками не лише в класичному форматі. Вони можуть бути театралізованими. У такому випадку гіди виступають в образі персонажів минулих століть – представників різних професій та соціальних верств.
- Не всі експонати музею є недоторканими. Ті з них, що не закриті склом, відвідувачам дозволяється брати в руки і навіть перевіряти, як вони функціонують. До таких доступних речей, наприклад, можна віднести касовий апарат 1912 року, патефон та ваги з ринку середини минулого століття, старовинну канапу, періодичні видання радянської епохи та радіоприймач.
- Про історію міста Дніпро в даному музеї також розповідають сучасні технічні засоби, зокрема, мультимедійні інформаційні панелі та короткометражні фільми, що демонструються на стіні.
- На відміну від більшості музеїв України та світу, цей заклад систематизував свою колекцію не за хронологією, а за сферами життя. Кожен із них присвячений архітектурі, культурі, торгівлі, громадському життю обласного центру та іншим галузям його розвитку.
- Фотографувати експонати, які зацікавили, в МІД можна безкоштовно. Єдина умова – не вмикати під час цієї фотозйомки спалах.
У музейних приміщеннях діє вільний Wi-Fi, а, завантаживши спеціальний застосунок MyMID, можна зробити унікальні світлини з історичними особистостями або в інтер’єрах катеринославських маєтків, декорованих ліпниною.
Графік роботи музею історії Дніпра
Працює ця установа з середи по неділю з 11.00 до 18.00, понеділок та вівторок – вихідні.
Щодня о 15.00 заклад проводить екскурсії для збірних груп, за які додатково платити не потрібно.
Вхідний квиток музею історії Дніпра для дорослих коштує 200 гривень, для дітей від 6 до 17 років та осіб пенсійного віку – 100 гривень.
Родини з трьома дітками можуть придбавати так звані сімейні квитки за 400 гривень для всієї сім’ї.
Більше про цікаві місця Дніпра та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.