Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський” – це один з найбільших природних заповідників в Україні. Він розташований у Дніпропетровській області у долині річки Дніпро та плавнів давньої ріки Протовчі. Площа заповідника – майже 4 тисячі гектарів. Тут охороняються плавневі гаї та ліси, автохтонна рослинність, фауна, риби.
Дніпровсько-Орільський заповідник: історія
Місце, де розташований Дніпровсько-Орільський заповідник здавна приваблювало вчених. Ще де Боплан звертав увагу на місцевість навколо річки Дніпро. Важливу роль дніпровських плавнів підкреслював і вчений Дмитро Яворницький. Вчений-натураліст Акінфієв першим досліджував природу майбутнього заповідника. Він вперше публічно висловив думку про те, що територія навколо міста Катеринослав повинна перебувати під охороною держави. У 20-х роках минулого століття учні Акінфієва – Акімов, Гросгейм, Єліашевич, Корещук, Кириченко почали проводити системні дослідження природи Таромських і Обухівських плавнів. У 30-х роках ці дослідження продовжувалися. Проте реально держава взялася охороняти Дніпровські плавні вже у другій половині 20 століття.
З 60-х років 20 століття на даній території працював загін комплексної експедиції місцевого університету, який не лише проводив дослідження, а й формував суспільну думку про важливість природоохоронної діяльності на цій території.
У 1974 році був створений заказник «Обухівські заплави». А у 1983 році створили заказник «Таромський виступ». Тут не лише досліджували заплави, флору, фауну, а й боролися з браконьєрством та незаконним виловом риби.
Коли заснований Дніпровсько-Орільський заповідник? Це сталося 15 вересня 1990 року на базі двох вищезгаданих заказників. До речі, вчені планували, що до заповідника увійдуть лісові ділянки на лівому березі річки Оріль, що мають велику цінність, та Миколаївський піщаний степ. Але цього не сталося. А до наших днів майже не лишилося автентичної рослинності на вищезгаданих територіях, адже вони були знищені під час пожеж та забудов.
З якою метою створений Дніпровсько-Орільський заповідник? Його утворили для того, щоб зберегти унікальний ландшафт долини середньої течії річки Дніпро і ріки Оріль. А також для того, щоб зберегти флору і фауну даного району.
Що цікавого подивитись у заповіднику?
Межа заповідника на суходолі проходить паралельно до берегової лінії річки Дніпро. Знаходиться на околицях селища Миколаївка Дніпропетровської області. Далі йде до озера Велика Хатка і там повертає на північ. Тут збігається з контурами лісу. Межа по воді проходить акваторією водосховища до гирла річки Оріль, а далі до Таромського уступу включно з островами. Наступна межа йде акваторією Дніпровського водосховища до Миколаївського уступу.
Територія заповідника знаходиться посеред промислового центру, біля міських дач та індустріального регіону. Це унікальна природна зона.
Тут дуже багато рідкісних рослин. Всього налічується 178 таксонів. На території заповідника є 16 рослин із Червоної книги України: водяний горіх плаваючий, дельфіній руський, зозулинець болотний, ковила волосиста, ковила дніпровська, коручка болотна, рястка Буше, сальвінія плаваюча, тюльпан дібровний, цибуля савранська, шафран сітчастий та інші.
У заповіднику є величезна різноманітність комах, які надзвичайно повно вивчені та досліджені. У акваторії Дніпра є величезна кількість риб зникаючих видів, всього їх 32. Оскільки акваторія водосховища знаходиться в не надто сприятливому положенні щодо розмноження риби, у заповіднику роблять все, щоб рідкісні види не лише не зникали, а мали достатньо можливостей для збільшення популяції.
У заповіднику 100% амфібій належать до видів, які потрібно охороняти. Це: райка деревна, ропуха сіра, кумка червоно черева, жаба гостроморда, часничниця звичайна, жаба озерна. До того ж тут є плазуни, які занесені до Червоної книги України – гадюка степова, мідянка звичайна, полоз каспійський.
У заповіднику проживає аж 185 видів птахів і 42 види ссавців. Тут є 29 видів ссавців, які знаходяться під різними видами охорони.
Тут також можна відпочити, оздоровитись та побачити багато цікавого за допомогою екскурсій. Є 2 екологічні стежки: «В серце дніпровських плавнів», яка має довжину 4,8 кілометра та «По заплавних луках», довжиною 8 кілометрів. У мирний час такі екскурсії найбільш цікаві дітям. До того ж наукові співробітники заповідника проводять неймовірні лекції для дітей з ботаніки, іхтіології, орнітології та інших дисциплін.
Щодо проведення екскурсій та відвідування лісів варто уточнювати безпосередньо у керівництва заповідника, адже з 25 березня 2022 року діяла заборона відвідування лісів у Дніпропетровській області.
Як дістатися до заповідника
Заповідник – це дика природа, яка зручно вмостилася між містом Дніпро та Кам’янське. Його цікаво відвідати у будь-яку пору року. Адже тут красиво завжди. Адреса заповідника – Дніпровський район Дніпропетровської області. Заповідник має сусідство з кількома населеними пунктами. Відповідно для того, щоб потрапити до нього, варто спочатку приїхати у один з них. Найближче селище до Дніпра – Обухівка, доїхати до якого можна на звичайній маршрутці з обласного центру. Це приблизно 23 кілометри. Якщо оминути це селище і дачі, то можна побачити дорогу, на якій будуть показники до заповідника.
Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський” – чудове місце для відпочинку, досліджень та релаксу.
Більше про цікаві місця Дніпра та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.