За 70 кілометрів від міста Павлоград у Дніпропетровській області знаходиться Мавринський майдан. Нинішнє село раніше складалося з двох частин – Маврине та Межиріч. На заході села існував Межиріцький майдан, а на сході – Мавринський. Межиріцький майже не зберігся, але місцеві і до цього часу називають цю місцевість майданом. Мавринський теж міг зникнути, але у 90-х роках стараннями активістів його зберегли.
Історія Мавринського майдану
Після буремних подій 90-х років почалося офіційне оформлення майдану як археологічної пам’ятки. У 1990 році Мавринський майдан офіційно отримав статус археологічної пам’ятки. Люди зібрали кошти на гранітну стелу з присвятою козакам, яку встановили на південному схилі майдану. Якщо ви не знали, де знаходиться Мавринський майдан, то на карті варто знайти місто Павлоград на Дніпропетровщині. З висоти пташиного польоту ця місцевість нагадує великого краба. Це дуже загадкове місце. Адже має форму конуса зі зрізаною улоговиною. Верхівка споруди схожа на отвір гончарного горщика, збоку знаходяться земляні вали.
Дослідження археологів вказують дату створення цього місця як 2 тисячоліття до н.е. Його збудували із суміші ґрунту і глини, який був зібраний з берега річки Вовчої, але звідки він туди потрапляв невідомо. Кажуть, що будівничі носили ґрунт у шапках, адже на той момент ще не винайшли інші знаряддя праці. Грунт на майдані не розмивається дощем і не здувається вітром, чудово пропускає вологу. Тут ніколи не буває калюж і не застоюється вода. На самому майдані і поряд з ним не ростуть дерева, місцевість практично безтравна. Тут можуть рости лише степові трави та чагарники.
Внизу майдан схожий на пагорб, який має висоту 71,1 метра. Розмір – 5, 5 гектара. Туристи інколи плутають його зі стародавніми валами. А коли піднімаються наверх, то бачать дивовижне явище. Адже тут є величезна улоговина, а в центрі майдану знаходиться кілька пагорбів.
Якщо пошукати цікаві факти про Мавринський майдан, то можна зрозуміти, що у центральному ядрі є повна звукова ізоляція. Тут цілковита тиша. Влітку дуже приємно пахне, адже повітря наповнене ароматами степових трав та чагарників.
Місцеві дослідники вважають, що Мавринський майдан – це генератор життєвої енергії. Тут можна відновити сили та зарядитися енергією. Тут радять поводитися дуже тихо, щоб отримати більше сили і з’єднатися з природою.
Легенди про Мавринський майдан
На території Придніпров’я виявлено дуже багато курганів. У 19 столітті науковці дуже детально вивчали кургани і називали їх майданами. Було досліджено, що вони відрізняються від інших курганів вишуканими та незвичними формами. Але тоді науковці більше цікавились тими курганами, де могли зберігатися якісь матеріальні речі. А ті, які були просто дивної форми їм здавалися відхиленням природи. Дореволюційні історики багато писали про такі майдани.
У Павлоградському музеї розповідають різні версії щодо походження майдану. Деякі засновані на наукових дослідженнях, а деякі на фольклорних. Одна легенда каже, що майдан використовували козаки як оборонну споруду і сторожову вежу. Деякі історики навіть вважають, що саме козаки збудували цей майдан. Історик Дмитро Яворницький вважав, що могили могли служити пунктами для спостереження за татарами. Більшість могил існували ще до появи запорожців. І козаки просто пристосовували їх до своїх потреб. І більшість істориків все ж думають, що козаки не могли стільки часу витрачати на створення майданів. І потрібні були глибокі знання, щоб побудувати майдан з такими рівними формами. Тому вчені все ж висунули гіпотезу за якою майдан утворився через розкопки звичайних курганів або після того, як у них влаштовували селітрові розкопки. В Україні було багато покладів самородної селітри. І заводи діяли на Полтавщині і Харківщині. Процес видобування міг тривати роками.
Багато дослідників вважають, що насправді майдан – це астрономічна споруда. Адже у день весняного рівнодення сонце сідає в один із отворів. Дослідник Роман Нікіфоров каже, що це стародавня обсерваторія.
До того ж сюди приїжджають сучасні язичники, які проводять тут різноманітні обряди. Наприклад, освячують хліб, розпалюють багаття. Інколи приїжджають рідновіри. Наприклад, на свято Ярила або Івана Купала.
Біля майдану немає інфраструктури. Тут є лише кілька альтанок, де можна посидіти з компанією. Як дістатись до Мавринского майдану? Доїхати сюди нескладно. Якщо добираєтеся автомобілем, то потрібно звернути ліворуч з траси, приблизно за 3 кілометри до міста Павлоград у напрямку села Межиріч. Далі переїжджайте через залізничний переїзд, потім прямо до другого перехрестя. Потім потрібно звернути направо біля невеликого магазину і рухатись прямо до кінця вулиці. Тоді варто проїхатися ґрунтовою дорогою. Є покажчик, який допоможе вам зрозуміти, що ви на місці.
Мавринський майдан – унікальне місце, повне таємничості і легенд. Тому за можливості сюди обов’язково варто потрапити.
Більше цікавої та корисної інформації про місто Дніпро читайте на нашому сайті.