В Дніпрі знаходиться багато різноманітних культурних та архітектурних пам’ яток місцевого значення. Однією з найцікавих споруд є католицький костел св .Миколая. Це один з найбільших та найвідоміших храмів міста. Надзвичайна побудова та вишуканий стиль костелу приваблює містян та туристів приходити сюди на богослужіння. У чому ж полягає унікальність цього об’єкта та що його вирізняє з-поміж інших храмів Дніпровщини?
Костел: Історія будівництва
Історія виникнення цієї культурної пам’ятки сягає другої половини XIX століття. Ідея будівництва католицького храму виникла в Катеринославі за сприяння Мар’ яна Хорманського, який і спроєктував план будівлі. На початку 1870-х місцева влада активно займалась збиранням коштів на спорудження храму. У 1895 році почали будувати костел, і розбудовували його аж до 1897. Спочатку був призначений для поляків, які працювали на місцевому заводі.
Першу службу правили в травні 1898 року. Консекрація храму відбулась у вересні 1905, її провів єпископ Йосип Аліозій Кесслер. Невдовзі при костелі відкрили притулок для дітей-сиріт, який працював аж до його закриття. Кількість парохіян становила від 100 до 7 тисяч осіб у перший час існування будівлі. У 1902 році Дніпровський завод започаткував ремонтні роботи щодо розбудови костелу: розпис стін, побудову кам’яної огорожі та встановлення на даху статуї Діви Марії.
У 1905 році відбулось урочисте відкриття католицького костелу святого Миколая, на церемонії були присутні тисячі жителі Катеринослава (сучасний Дніпро). Саме з цього важливого моменту освячення храм і став культурним та духовним центром життя міста.
У радянські часи всередині будівлі розміщувались військкомат та автомийка. Обабіч території розлягався красивий парк. Згодом за рішенням радянської влади костел було закрито. Відновили богослужіння аж після здобуття Україною незалежності в 1991 році. Тоді його повернули католицькій громаді та провели реставрацію храму. З 1999 року настоятелем костелу святого Миколая є чернець Блажей Суска.
Станом на сьогодні католицький костел святого Миколая є діючим храмом, який регулярно відвідує католицька спільнота міста.
Цікаві факти про костел
1. Фасад храму прикрашено височенними шпилями, величними стрілчатими вежами зі шпилями, хрестами та деякими елементами декору готичної архітектури. Всередині інтер’єр оформлено у неоготичному стилі з характерними для нього склепіннями та вікнами-вітражами. Шоколадно-коричневий колір чудово підкреслює контраст із довкіллям.
2. Храм збудували на замовлення директора заводу Ігнація Ясюковича. Над розписом та оздобленням працювали найкращі українські та польські художники.
3. Костел Святого Миколая збудували за 2 роки на кошти місцевих меценатів та робітників поляків-католиків, які і складали основну робочу силу заводу.
4. Після 1930-х років костел закрили, з того часу він використовувався як склад, пізніше – як автомийка. Дивовижно, але факт: під час Другої світової війни будівля не постраждала, на відміну від інших храмів Дніпра.
5. У стінах цієї унікальної пам’ятки до сих пір зберігаються архівні документи, які є важливим джерелом вивчення історії храму. Всередині знаходяться старі ікони, цінні фрески та мозаїки.
6. Ця будівля входить до десяти найкрасивіших костелів України. Тут проводяться богослужіння та культурні заходи. Храм є центром католицького об’ єднання Дніпра. Окрім того, це популярна туристична пам’ятка міста.
7. Служби та обряди проводяться польською, українською мовами. Цікаво, що в костелі навіть влаштовують окремі богослужіння для дітей.
Кому належить костел святого Миколая?
Наразі католицький костел перебуває у власності римо-католицької церкви.
У перші роки будівництва він належав польській католицькій громаді Катеринослава. Його статус зберігався аж до приходу радянської влади. З 1920-х років храм закрила більшовицька влада, в результаті було втрачено належність до католицької церкви. Проте, одразу після проголошення незалежності України в 1991 році, костел відновився та був повернутий римо-католицькій церкві.
Видатним храмом, який має важливе історичне значення, опікується римо-католицька парафія, яка проводить богослужіння та інші церковні обряди. Входить до складу Києво-Житомирської дієцезії Католицької церкви в Україні.
Отже, в наші дні костел є духовним осередком римо-католицької церкви в нашій країні.
Розклад богослужінь костелу
Богослужіння проводяться з понеділка по неділю у різний час.
У будні дні відбуваються меси: з понеліка по суботу – о 18:00 – вечірня меса.
Недільні меси читають о 10:00 – урочиста меса українською мовою та о 12:00 – меса польською мовою.
Додатково проводять наступні богослужіння:
у середу о 17:00 – Вервиця;
перший четвер нового місяця о 18:00 – Адорація Пресвятих Дарів;
перша п’ятниця нового місяця о 18:00 – Меса з прочитанням Найсвятішого Серця Ісуса.
Це регулярні богослужіння, які постійно відвідують віруючі містяни.
У храмі також відбуваються:
Хресна дорога по п’ятницях Великого посту;
урочисті промови на великі церковні свята – Великдень, Трійця;
обряди хрещення та вінчання.
Примітка: розклад богослужінь може змінюватись з нагоди особливих подій, тому радимо уточнювати інформацію на офіційному сайті костелу або за номером телефону: +38 (056) 923-32-76.
Де розташований костел?
Католицький костел святого Миколая знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам’янське, вул. Коваленка, 3.
Католицький костел святого Миколая є оригінальною пам’яткою Дніпровщини з багатою історією. Цей храм – духовна фортеця католицького населення міста. Його відвідують не лише для богослужінь та обрядів, а просто як цікавий туристичний об’єкт. На території костелу надають гуманітарну допомогу, а також в деякі дні тижня тут працює безкоштовна їдальня для людей з обмеженими фінансовими можливостями. Таким чином, храм є справжнім духовним центром Дніпра.
Більше цікавої інформації про місто Дніпро читайте на нашому сайті.