Кар’єр у Старих Кодаках – мальовниче місце на Дніпровщині, у самому серці озер, долин та лісів. Сюди щороку приїжджають тисячі туристів з різних куточків України. Кар’єр має не тільки естетичне, а ще й цінне історичне значення, оскільки він входить до списку найкращих культурних надбань нашої країни. Це унікальна пам’ятка, яка має давнє минуле і славиться багатьма історичними подіями.
Історія створення кодацького кар’єра
Історія кар’єра налічує вже багато віків. Перші згадки про нього розміщено в історичних документах XVII століття. У ці часи місце активно заселяли козаки, а протягом наступних століть місцевість приваблювала зовнішніх загарбників, які здійснювали часті набіги на укріплення. Так, саме за однією версією, раніше тут існувала одна з найбільших фортець України. Вона була збудована за кресленням відомого картографа Гійома де Боплана.
Вона являла собою кількох бастіонну фортецю, яку оточував глибокий рів. Таке укріплення і оберігало будівлю від численних ворогів. Було багато потаємних ходів, якими люди мали змогу швидко та непомітно покинути споруду в разі небезпеки.
Наприкінці 1630-х років об’єкт оборони було розширено. Зокрема, додатково укріпили фортецю – ровами та міцними стінами з каменю. Інтер’єр всередині також зазнав змін: там побудовано вишуканий католицький костел, церква і монастир. Дивовижно, адже всі ці духовні пам’ятки знаходились в одному місці! На той час це було особливою рідкістю, бо навіть у деяких містах не було подібних споруд.
З 1650-х років тут утворилось відоме козацьке об’єднання ”Старі Кодаки”. Відомий наставник національно-визвольного руху Іван Богун прослужив у фортеці 2 роки. Після заснування організації стали з’являтися перші козаки – лоцмани. Їх основним завданням було проведення суден через пороги Дніпра. Це було досить високооплачуваним заробітком на той час.
Після підписання Прутського мирного договору, фортеця припинила своє існування. У 1775 році вона була зруйнована вщент за командуванням Катерини II. У радянські часи на її місці розгорунулось масштабне розроблення граніту, і його активний видобуток. Саме через людську діяльність швидко знищили споруду – майже все укріплення всього за кілька десятиліть.
На території колишнього поселення козаків, розміщена ще одна історична пам’ ятка – старе єврейське кладовище. Є кілька земляних валів та поховань козаків. Таким чином, можна дізнатися, які козаки тут проживали та розгортали тут свою активну діяльність.
Станом на сьогодні, відвідувачі мають змогу подивитися на старі руїни та красивий краєвид довкола, який так вабить і приворожує мандрівників з першого погляду.
Особливості та цікаві факти про кар’єр
Таке видатне місце, як Кар’єр у Старих Кодаках, не може обійтись без легенд та переказів. Найвідоміша з них розповідає про скарб, який колись заховали козаки, тікаючи від погоні. Вони закопали свої надбання в глибокій ямі, затопили її, аби ніхто не здогадався, де знаходиться скарб.
Інша легенда вражає своєю містичністю. Вона пов’язана з русалкою, яка начебто живе у водах кар’єру. Місцеві мешканці стверджуть, що неодноразово бачили її, як вона виринала з води та пірнала назад.
Але не тільки про русалку вам можуть розповісти жителі дніпровських берегів. Існує версія, що на дні мешкає невідома істота. Її звуть в народі іхтіандром. За переказами, вона схожа на людину та рибу одночасно. Місцеві розповідають, що на власні очі бачили цю потворну істоту. Вона вкрита повністю лускою, має великі риб’ячі очі. Проте, офіційних наукових підтверджень щодо цієї теорії досі немає. Нещодано була відправлена розвідувальна експедиція, однак людину-іхтіандра так і не знайшли.
Глибина кар’єру досягає 40 метрів, а ширина сягає 200 метрів. Вода тут тепла та стояча, постійно наповнюється підземними джерелами. Простягається з півночі на південь довжелезною смугою уздовж течії Дніпра. За кольором вода набуває найрізноманітнішого забарвлення у різні пори року – від темно-синього до зеленуватого відтінку. Навколо кар’єру знаходиться густий ліс, який приваблює туристів відпочити на природі та прогулятися місцевістю.
Купатися в кар’єрі строго заборонено, за порушення цього пункту можна отримати штраф. Біля водойми немає магазинів та закладів громадського харчування, тому бажано взяти перекус з собою. А щоб уберегтись від гарячого сонця влітку, обов’язково беріть сонцезахисний крем, кепку або панамку.
Туристи приїжджають до кодацького кар’єру з кількох причин:
порибалити, оскільки у водоймі водиться чимало риби;
пірнати з аквалангом, з метою дослідити підводні глибини;
позасмагати на пляжі;
відпочивати під відкритим небом, насолодитись проведенням часу на свіжому повітрі;
зробити кілька цікавих знімків напам’ять про незабутній відпочинок.
Що цікавого подивитись?
На території кар’єру для гостей доступні екскурсії, де досвідчені гіди із задоволенням познайомлять вас з історією, легендами та іншими цікавинками. Кар’єр стане ідеальним варіантом для відпочинку для тих, хто полюбляє прогулянки або займається скелелазінням.
Неймовірно красиві пейзажі, кришталево чиста та прозора вода, унікальні породи дерев та велика кількість трав’янистих рослин – далеко не весь перелік основних переваг Кодацького кар’єру. Варто подивитись на залишки фортеці, Свято-Миколаївську церкву, будинок купця Івана неподалік та земляні вали. Останніми роками все популярнішим стає це місце не лише для відпочинку, а й в культурному плані.
Місцевість має кілька старовинних історичних пам’яток та музеїв, де міститься чимало експонатів козацьких часів. За клопотанням місцевої держадміністрації поступово відновлюються цінні будівлі, розбудовуються вулиці та сквери, щоб цей дивовижний об’єкт місцевого значення мав ще більший попит серед шукачів пригод.
Кодацький кар’єр Дніпропетровщина як доїхати?
Дістатись обраної локації можна громадським транспортом. Для цього потрібно доїхати до селища Старі Кодаки, що на Дніпровщині, а там сісти на маршрутку №109. Їхати варто до кінцевої зупинки в Старих Кодаках, рухаючись вниз в напрямку річки Дніпро. Треба повернути праворуч, потім ліворуч, і ще раз в правий бік. Там ви і побачите вхід до фортеці. Поряд розташований майданчик з автомобілями та марштурними таксі. Відтоді оберіть стежку вниз до самого берегу піщаного пляжу. Якщо ви все ж таки вирішили скористатись послугами громадського транспорту, автобусом №16 ви доберетесь Кодацького кар’єру.
Вхід на територію безкоштовний абсолютно для всіх відвідувачів.
Кар’єр знаходиться в селі Старі Кодаки, на півдні Дніпровського району Дніпропетровської області.
Кодацький кар’єр – це справжня перлина Дніпровщини, відома своєю багатовіковою історією, захопливими подіями та цінними архітектурними пам’ ятками. Цей куточок оповитий сотнями легенд та загадок, які до сьогодні переповідають місцеві жителі відвідувачам. Обов’язково побувайте в цьому місці, щоб відчути смак свободи та побачити унікальний об’єкт на власні очі.
Більше інформації про місто Дніпро читайте на нашому сайті.