Знаменитий Потьомкінський палац в м.Дніпро – одна з найстаріших і найважливіших кам’яних будівель міста. Палац має довгу історію будівництва. І є популярною локацією для відвідування туристів. У даній статті пропонуємо огляд як архітектури, так і історії палацу, а також розповімо, що цікавого можна подивитись в Потьомкінському палаці.
Палац студентів: історія
Потьомкінський палац має незвичайну структуру, як з точки зору розмірів (довжина переднього фасаду становить близько 121 метра), так і зовнішньої форми: 12 колон підтримують центральні сходи на другому поверсі і утворюють так звану “житлову площу”. Характерною є також велика зала з подвійним освітленням.
У 1930-х роках будівля була реконструйована у скромних масштабах. За фінансової підтримки промислового мецената О.М. Поля в палаці розмістили губернський музей. Пізніше тут відбувалися дворянські зібрання. Певний час палац слугував гуртожитком для духовенства та гостей Спасо-Преображенського собору.
У 1918 році палац став першим корпусом новозаснованого Катеринославського університету, з якого згодом постав Національний університет імені Олеся Гончара.
З роками Палац Студентів Дніпро перетворився на центр культури, духовності та дозвілля студентів. Багато з цих заходів стали особливо активними після реконструкції та переїзду до будівлі Національного університету імені Олеся Гончара.
- У 1997 році в Палаці студентів було відкрито Галерею гетьманів України, а з 2005 року тут розмістився музей Дніпровського національного університету. Палац студентів – це історична спадщина, яка об’єднує викладачів і студентів різних поколінь.
- У 2010 році студенти факультету української та іноземних мов і кафедри дизайну та мистецтв розписали стелю Палацу студентів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Темою розпису була “Пори року”.
- У 2011 році в Музеї музичних інструментів у Палаці студентів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара для широкого загалу була відкрита сопілка (ІІІ тисячоліття до н.е.). Артефакт передала палацу Ірина Ковальова, викладач кафедри історії університету.
- З 2014 року пропонуються театралізовані екскурсії всіма кімнатами Палацу студентів – першої кам’яної будівлі міста.
- У 2015 році відкрито виставку зі знахідками археологічної експедиції ДНУ ім. Олеся Гончара під керівництвом професора І. Ковальової.
- У 2017 році колекція музичних інструментів поповнилася новими експонатами: індійською поперечною флейтою Бансурі та давньослов’янським інструментом Вулган.
- У 2017 році була розписана стеля палацу. Цю роботу виконали студенти факультету української та іноземних мов і кафедри образотворчого мистецтва.
- У 2018 році в Палаці студентської культури ДНУ відбулося офіційне відкриття виставки “Їхні імена в нашій історії” – галереї портретів учасників АТО, відібраних студентами, випускниками та викладачами Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та інших вишів нашого міста.
- 3 У 2020 році, окрім регулярних історичних екскурсій, будуть організовані театральні візити на різні свята: Геловін, День святого Валентина, Новий рік тощо.
Щодня в Палаці студентів організовуються концерти, лекції, фестивалі, наукові конференції, семінари, виставки та презентації.
Архітектура Потьомкінського палацу
Цей масштабний проект витриманий у неокласичному стилі. Він розділений на три частини: центральне крило і два бічних флігелі. Центральне крило містить численні парадні зали та величезну двоколірну залу в центрі. У двох флігелях розташовані спальні та житлові приміщення. Довгий час перед будівлею знаходився фонтан. Сьогодні палац прикрашає парк в англійському стилі.
Де знаходиться Потьомкінський палац?
Потьомкінський палац знаходиться на площі Шевченка, 1, де погляд привертають доглянуті художні колони, якими можна милуватися крізь дерева парку Шевченка. Ідеальне поєднання імпозантної величі та простоти приваблює допитливих любителів старовинної архітектури.
Що цікавого в побудові палацу Потьомкіна
Багато таїнств зберігає історія створення споруди. Точні дані про дату будівництва Потьомкінського палацу в м.Дніпро досі не встановлені. Вважається, що він був побудований між 1786 і 1790 роками. Припускають, що сам Потьомкін ніколи не відвідував палац. Після смерті Потьомкіна будівлю кілька разів перебудовували.
Легенда свідчить, що з підвалу палацу до Дніпра був прокладений таємний підземний хід, яким люди могли безперешкодно приходити і йти.
Існує кілька версій щодо того, навіщо був збудований такий підземний хід. Одна з них говорить, що сам Потьомкін хотів використовувати його, щоб швидко і непомітно дістатися з однієї точки міста в іншу. Інша теорія полягає в тому, що підземний хід вів до непримітного десантного майданчика, на якому постійно перебували човни та веслярі. Вони мали захищати самого Потьомкіна та його гостей (або господарів) від нещастя або від змовників, які хотіли його вбити.
Основні завдання Палацу студентів у сфері культури:
- Створення необхідних умов для відродження, збереження та розвитку української культури і творчості, усіх видів мистецтва, креативних індустрій тощо;
- Створення та організація діяльності творчих колективів, клубів, студій, любительських об’єднань, товариств за інтересами та інших клубних організацій;
- Виявлення творчих здібностей, підтримка молодих талантів, розвиток аматорського мистецтва та самодіяльної творчості, виховання освіченої робочої сили;
- Задоволення культурних потреб студентів та молоді шляхом створення необхідних умов для спілкування, відпочинку та розваг.
Нинішній палац студентів у Дніпрі
Наразі в Потьомкінському палаці часто проводяться концерти, творчі вечори, фестивалі, академічні лекції, семінари, виставки та презентації. У палаці працюють вісім колективів художньої самодіяльності, шість з яких мають звання “народний”.
Більше про туризм та історію м.Дніпро читайте на нашому порталі.