У місті Дніпро є чимало цікавих музеїв. Одним з них є Дніпровський національний історичний музей. Це – один з найстаріших і найвідоміших музеїв України. В ньому зберігаються дійсно рідкісні експонати, пов’язані з історією нашої держави. Де знаходиться музей відомо, мабуть, кожному дніпровцю – це проспект Дмитра Яворницького, 16.
Історичний музей Дніпро
Музей – дійсно грандіозний і значимий. Його заснували ще у 1849 році. Зробив це губернатор Андрій Фабр. Спочатку музей розташовувався в Потьомкінському палаці, потім переїхав у приміщення класичної чоловічої гімназії. Тут експонувалися різноманітні старожитності, була навіть мумія жінки з дитиною. Спочатку містяни дуже цікавилися музеєм і жертвували йому великі суми. З 1860-й до початку 20-го століття музей був у певному занепаді, адже перестав отримувати фінансування.
У 1887 році археолог Олександр Поль створив музей, який містився у його власному будинку. У його колекції було чимало старожитностей, предмети козацької доби, монети, живопис. Вартість експонатів оцінювалася у 200 тисяч карбованців сріблом. У 1890 році містяни виступили за створення музею імені Поля (археолог на той момент вже помер).
6 травня 1902 року був відкритий обласний музей імені Поля. Він містив колекцію археолога, експозиції історичного музею, частини приватної колекції Яворницького. За кілька років у музеї вже було більше 10 тисяч експонатів.
Після революції в музеї з’явилося чимало нових предметів, які приїхали з будинків поміщиків. Тоді він мав назву Народний музей Катеринославщини. З 1927 по 1932 роки колекція музею наповнилась великою кількістю речей, адже Яворницький проводив експедицію, а села, де мав стояти Дніпрогес затоплювалися. Тому багато старожитностей потрапляли в експозиції на зберігання. Тоді він називався Дніпропетровський краєвий історико-археологічний музей.
У 1940 році була отримана нова назва – Дніпропетровський історичний музей імені Яворницького. З 2010 року музей має статус національного.
Всього у музеї є 9 залів, де розповідається про давню історію, козацтво, Катеринославщину у 19 столітті, промисловий переворот, громадянську війну, край у міжвоєнний період, Другу світову війну, сучасну історію та розповідь про сталінські репресії на Дніпропетровщині.
У музеї зберігаються унікальні пам’ятки: козацькі старожитності, фрагменти давньогрецьких амфор, зброя, порцеляна, гроші, монети, годинники, книги, пам’ятки давнього Єгипту.
Цікаві факти про історичний музей у Дніпрі:
- У музеї було 11 директорів з 1933 по 1941 рік. Більшість керівників були репресовані.
- Під час Другої світової війни музей зазнав втрат. Ті предмети, які евакуювали на схід, були втрачені, а ті, що лишились у музеї, німці вивезли до Німеччини.
- У будівлі музею під час окупації жив комендант Дніпропетровська Рудольф Клостерман.
- 6 серпня 1961 року Дмитра Яворницького перепоховали. Труну з тілом перенесли до стін музею (Дмитро Яворницький був директором музею). У 1995 році там був встановлений пам’ятник.
- Одним з найбільш активних і продуктивних директорів музею була Горпина Ватченко – сестра члена Комуністичної партії Олексія Ватченка.
- У 1999 році до фондів музею було передано 2000 предметів, пов’язаних з Шевченком.
Як дістатися до музею? До нього можна доїхати трамваєм номер 1. Час поїздки – приблизно 15 хвилин до зупинки «Історичний музей». А можна пройти пішки від Оперного театру – це займе 30 хвилин прямо вулицею Яворницького.
Ціна квитків у музей невисока: для дорослих – 7 гривень, для дітей, учнів і студентів- 40 гривень. Працює щодня з 10.00 до 16.15, крім понеділка та останньої п’ятниці місяця.
Будинок-музей Яворницького
Є філією Дніпровського історичного музею. Розміщений у будинку, де жив і працював Дмитро Яворницький.
На початку минулого століття Дмитро Яворницький – відомий археолог, дослідник козаччини придбав у місті Катеринослав (нині Дніпро) земельну ділянку за 300 карбованців. У 1905 році тут він побудував будинок. Автором проєкту будинку був Леонід Бродницький. Зараз будинок – один з єдиних, який зберігся у давньому катеринославському стилі. Адреса будинку – площа Тараса Шевченка, 5.
Історик Яворницький називав свій дім козацьким куренем. Тут часто бували відомі українці: Павло Тичина, Остап Вишня, Агатангел Кримський, Максим Рильський, Микола Самокиш. У 1940 році дружина Яворницького Серафима Дмитрівна попросила у влади утворити у будинку музей. Але почалась війна і нічого не вдалося зробити. Дружину покійного Дмитра Яворницького виселили німці і самі там стали квартирувати. Окупанти почали робити ремонт, розібравши при цьому оригінальну веранду. Після війни почалась робота по створенню музею.
У 1964 році була відкрита кімната-музей Яворницького. Вона існувала 10 років. У 70-х роках минулого століття у будинку почалися ремонтні роботи. Далі почалася робота по створенню повноцінного будинку-музею. 3 листопада 1988 року був створений музей Яворницького Дніпро.
Що цікавого всередині будинку-музею? У приміщенні збереглося історичне планування кімнат. Тут є передпокій, їдальня, вітальня, мезонін, кабінет, вестибюль. У спальній Яворницького – виставкова. У музеї є багато документів, що належали Дмитру Яворницькому.
У музеї також є:
- 2 учнівські зошити Дмитра Яворницького. Вони датуються часом навчання у Харківській повітовій гімназії. Зошити підписані 1868-1869 роком.
- Робочі записні книжки – в них містяться історичні записи про різні періоди життя України.
- Археологічні документи.
- Особисті документи Дмитра Яворницького.
- Листи до Яворницького – це листи письменника Бориса Грінченка і українського художника Іллі Рєпіна.
Ціна квитків у будинок музей – для дорослих – 50 гривень, для дітей – 10 гривень. Але вартість може змінюватися і її потрібно уточнювати безпосередньо перед відвідинами. Графік роботи: з понеділка по неділю з 11.00 по 16.45.
Історичний музей у Дніпрі – це справжня знахідка для тих, хто цікавиться історією та давниною.
Більше цікавої інформації про історію Дніпра можете прочитати тут